جمعه 9 آبان 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

بازدید مجازی مستعدان برتر

مستعدان برتر و نخبگان از مرکز تحقیقات ژنتیک میبد و موزه ایثارو شهادت اردکان بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان یزد، در راستای آشناساختن اجتماع نخبگان با جاذبه های طبیعی، زیارتی،فرهنگی و اجتماعی کشور، بازدید از 2 مجموعه گنجینه ایثار و شهادت اردکان و مرکز تحقیقات ژنتیک میبد، چهارشنبه 9 مهربرگزار شد.

در این بازدید حدود 50 نفر از نخبگان، مستعدان برتر و دانشجویان به صورت مجازی با این دو مرکز آشنا شدند.

درباره گنجینه اثار و شهادت اردکان

هر کشوری دارای فرهنگ و تمدنی است که در طول تاریخ به کوشش و تلاش نسلهای پیشین ساخته شده است. گاهی این فرهنگ و تمدن، به ارزشهای دینی و معنوی آمیخته شده که باعث ماندگاری و قداست آن در طول زمان می گردد. در کشور عزیزمان ایران و در دین مبین اسلام و مذهب تشیع، نمونه های زیادی داریم که مجال نامبردن یکا یک آنها نیست، اما از آنجایی که انقلاب مقدس اسلامی ما و مقاومت جانانه جوانان و رزمندگان ایثارگر در طول دوران دفاع مقدس تشابهات زیادی به انقلاب خونین کربلا دارد و حماسه حسینی الگوی جوانان عاشورایی ما بود، و باید اشاره نمود که اگر نبود عزاداریها، سخنرانیهای مذهبی، حسینیه ها و تعزیه هایی که در کل دنیا هر ساله در محرم و صفر برای سید و سالار شهیدان بر پا می کنند، به جرات می توان گفت که اسلام و تشیع این چنین به نسل ما انتقال نمی یافت و حتما چون ادیان و مذاهب دیگر دستخوش تحریف قرار می گرفت. کما اینکه پیر مراد ما خورشید تابان جماران بنیان گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی فرمودند ” محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است ”.

بنابرین نسل امروز کشورمان باید با تأسی پیام رسان انقلاب کربلا، نسبت به زنده نگه داشت یاد شهدا و معرفی سیره و منش شهدا برای نسلهای آینده اقدام نماید. زیرا انجام این مهم باعث ایجاد روحیه ایثار، فدا کاری و از خود گذشتگی برای دفاع از دین و مذهب و ارزشهای حاکم بر جامعه و همچنین دفاع از تمامیت ارضی کشور عزیزمان ایران خواهد شد .

یکی از اقدامات عملی در این راستا می توان ایجاد باغ موزه های دفاع مقدس و موزه های شهدا و به عبارت دیگر گنجینه ایثار و شهادت باشد. و با توجه به اینکه در دوران دفاع مقدس مردم تمام استانها، شهرها ، بخشها و روستاها در این فریضه دینی میهنی سهیم بوده و در دفاع مقدس دِین خود را به اسلام و انقلاب ادا نموده اند، بر مسئولین و رزمندگان هر شهر فرض است که در راستای حفظ این دست آوردها و ثبت ایثار آنها تلاش نمایند، بویژه در خصوص شهر شهید پرور و با فرهنگ اردکان که در دوران دفاع مقدس نسبت به سایر شهرهای استان پیش قدم بوده و با تقدیم ۴۲۰ لاله خونین که هر کدام سند افتخار این شهرستان برای نسلهای آینده است، شهری که سردار رشیدی چون ذبیح الله عاصی زاده و بنیان گذار و اولین فرمانده تیپ الغدیر از آن اوست، شهری که علما و دانشمندان آن سر آمد در استان هستند، امثال آیت الله خاتمی (ره) و آیت الله بهجتی (ره) که در دوران دفاع مقدس نقش فعالی در کمک به جبهه و حضور مستمر در بین رزمندگان اسلام داشتند، ضرورت دارد در این زمینه هم پیش قدم باشد که بحمد الله در این راستا اقدام به تشکیل گنجینه ایثار وشهادت نموده است که در ادامه به اهداف و چشم انداز آینده این مجموعه فرهنگی می پردازیم.

 

اهداف گنجینه :

 • ایفای نقش مؤثر گنجینه در حفظ و ارتقای هویت اسلامی و فرهنگ جهادی جامعه اسلامی شهرمان اردکان.
 • ارائه الگوی مناسب برای سایر شهرهای استان و کشور در راستای حفظ آثار و زنده نگه داشتن یاد شهدا.
 • تمرکز بخشی و اصلاح برنامه های گرامی داشت و یادواره های شهدا در سطح شهرستان .
 • جمع آوری و حفظ آثار و اشیاء بجا مانده از شهدای گرانقدر و رزمندگان دوران دفاع مقدس که ارزش معنوی خاصی برای نسلهای آینده دارد.
 • جمع آوری، حفظ و نشر آثار صوتی و تصویری شهدا و رزمندگان دفاع مقدس .
 • معرفی شهدا ی شهرمان از نظر زندگی نامه و سیره و سبک زندگی آنها در طول دوران دفاع مقدس در کل کشور و حتی در دنیا و ایجاد فضایی جذاب و معنوی جهت انتقال جاذبه های فرهنگی دفاع مقدس به نسلهای آینده .
 • بوجود آوردن شرایط مطمئن و قابل اعتماد برای خانواده های معظم شهدا در جهت حفظ امانت فرزندان شهیدشان و انتقال آن به نسلهای آینده .
 • جذب، بکارگیری وحفظ رزمندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس و تشویق آنها نسبت به انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان.
 • جذب و تربیت نیروهای جوان در جهت روایتگری و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل بعد.
 • شناسایی و جذب گروههای هدف جهت انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسلهای آینده .
 • درباره مرکز تحقیقات ژنتیک میبد
 • به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، این مرکز که ظهر امروز با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بهره‌برداری رسید، در زمینی با مساحت 80 هزار متر مربع و زیربنای 7 هزار و 500 متر مربع با هزینه اولیه 150 میلیون تومان توسط خیر میبدی، حسین دهقانی فیروزآبادی افتتاح شد.
 • کار اجرایی این پروژه در سال 80 آغاز شد و از سوی دولت نیز 2 میلیارد و 350 میلیون تومان برای احداث آن اختصاص داده شد.
 • این مرکز در راستای پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی و بررسی مشاوره اختلالات ژنتیکی قبل از تولد و در دوره بارداری در بخش‌های سیتوژنتیک و ژنتیک مولکولی فعالیت خود را آغاز کرده است.
 • مدیرکل بهزیستی استان یزد در مراسم افتتاح این مرکز با اشاره به اهمیت راه‌اندازی مرکز تحقیقات ژنتیک اظهار داشت: در دنیا در هر هشت دقیقه یک کودک معلول متولد می‌شود و در ایران سالانه 30 تا 40 هزار نفر به جمعیت معلولان کشور اضافه می شود.
 • محمدحسین رحیمی نسب با بیان اینکه 80 تا 90 درصد بیماری‌های ژنتیکی قابل پیشگیری هستند، عنوان کرد: فاز اول این مرکز که بنیاد پیشگیری از معلولیت‌های ژنتیکی مادرزادی است در راستای پیشگیری از معلولیت‌ها و رفع مشکلات ژنتیکی راه‌اندازی شده است.
 • وی اعتبارات این مرکز را بالغ بر 35 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: تاکنون 25 میلیارد ریال از منابع دولتی و بقیه از اعتبارات خیری و مشارکت‌های مردمی هزینه شده است.
 • رحیمی‌نسب، رویکرد این مرکز را انجام مشاوره‌های ژنتیکی پزشکی، به کارگیری متدهای تشخیص نوین، اجرای طرح‌های تحقیقاتی، برقراری پوشش حمایتی برای بیماران بی‌بضاعت، پیگیری برنامه‌های درمانی و توانبخشی، گسترش برنامه‌های غربالگری و اجرای برنامه‌های پیشگیری از معلولیت‌های ارثی با تکیه بر آگاه‌سازی عمومی و توانمندسازی سازمان‌های مردم نهاد همسو با سازمان بهزیستی دانست.


تاریخ انتشار : 1399/07/09
کد : 10201
تعداد بازدید: 64

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان یزد محفوظ می باشد