تقویت نقش نخبگان در اقتصاد مقاومتی

درنشست اقتصاد مقاومتی استان یزد بر نقش آفرینی نخبگان در تحقق اقتصاد علم محور تاکید شد.

ایران اسلامی با استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخائر و منابع غنی و متنوع و زیرساخت‌های گسترده و مهم‌تر از همه، برخورداری از نیروی انسانی متعهد و کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه تنها بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی کرده، به شکست و عقب‌نشینی وا می‌دارد، بلکه خواهد توانست در جهانی که مخاطرات و بی‌اطمینانی‌های ناشی از تحولات خارج از اختیار، مانند بحران‌های مالی، اقتصادی، سیاسی و ... در آن رو به افزایش است، با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوئی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد.

از بهمن ماه سال 1392، با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ،توسط مقام معظم رهبری، عملا راهبرد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران ترسیم گردید. این ابلاغیه با 24 بند و توجه دقیق به مولفه های موثر بر مقاوم سازی اقتصاد، بعنوان عالی ترین سند بالادستی و راهبردی اقتصاد ایران محسوب میشود.

در ادبیات پیشرفت ایرانی اسلامی، نقش منابع انسانی ممتاز بوده و در میان سرمایه های انسانی قشر تحصیل کرده و جامعه نخبگان و فرهیختگان، نقش پررنگ تری دارند و تأثیرگذاری آنان بیشتر است. بنابر این بایستی تلاش کرد که اقتصاد مقاومتی در میان نخبگان به گفتمان عمومی و مطالبه جمعی تبدیل شود.

اگر چه تحقق اهداف این سند جز با مشارکت نخبگان امکان پذیر نیست اما برخی بندهای آن به لحاظ عملکردی و محتوایی نیازمند حضور قویتر و پررنگ تر منابع انسانی نخبه و شایسته برای اجرایی شدن آنهاست.

با تامل در بندهای 24 گانه، ملاحظه میشود که بندهای: 1،2،3،5،19،20،21،22  از این ابلاغیه، میتوانند نقطه اشتراک همکاری فی مابین اندیشکده صفا،پارک علم و فناوری، بنیاد نخبگان و سمپاد در نقش آفرینی نخبگان قرار گیرند.

این اندیشنامه حاصل نشست مشترک بین اندیشکده صفای یزد، بنیاد نخبگان استان، پارک علم و فناوری یزد، انجمن دانش آموختگان سمپاد یزد و دفاتر استعدادهای درخشان دانشگاههای یزد می باشد که به معرفی ظرفیت ها، طرح مسائل عمده و دغدغه ها و در نتیجه به ارائه راهکار و پیشنهاد اجرایی پرداخته است.

دریافت اندیشنامه

تاریخ انتشار : 1399/05/04
کد : 10166
تعداد بازدید: 101