شنبه 3 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

با حضور معاون بنیاد ملی نخبگان در یزد
آیین تکریم و معارفه رییس بنیاد نخبگان استان یزد برگزار شد.

در مراسمی با حضور دکتر ترکستانی معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان،و مدیران استان یزد، رییس جدید بنیاد نخبگان استان معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان یزد، با حکم معاون علمی و فناوری رییس جمهور و طی مراسمی با حضور مدیران بنیاد ملی نخبگان ، مسئولان استان و نخبگان یزدی، دکتر سید مهدی کلانتر به عنوان رییس بنیاد نخبگان استان یزد معارفه شد.

دکتر "محمدصالح ترکستانی" معاون توسعه و مدیریت بنیاد ملی نخبگان در این مراسم ضمن تقدیر از زحمات دکتر "مصطفی شاه نظری" رییس اسبق بنیاد اظهار امیدواری کرد: با حضور دکتر کلانتر در بنیاد نخبگان یزد ان شاالله شاهد پیشرفت و اعتلای جایگاه نخبگان و بنیاد در استان یزد باشیم.

وی با گلایه از جایگاه کنونی نخبگان در جامعه، گفت: نباید جایگاه نخبگان جامعه تنها محدود به طرح و پژوهش و استفاده ابزاری باشد.

«محمدصالح ترکستانی» در مراسم تکریم و معارفه روسای بنیاد نخبگان استان یزد با اشاره به عدم نخبه باوری در کشورمان، اظهار کرد: تا زمانی که جایگاه رسمی نخبگان در کشور به طور واقعی تعریف نشود، نباید به دنبال دشمن بیرونی باشیم.

وی در این باره خاطرنشان کرد: نباید جایگاه نخبگان جامعه تنها محدود به طرح و پژوهش و استفاده ابزاری باشد.

ترکستانی با بیان این که سیاسی بازی و رابطه بازی سرانجام مدیرانی است که معیار انتخاب آن‌ها عملکرد نباشد، تاکید کرد: وضعیت فعلی کشور نیازمند تغییرات کلان در جایگاه سیاسی کشور است چرا که مدیرانی که بدون عملکرد باشند، محکوم به فنا هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش پایش نخبگان و ایجاد تغییرات در سیستم انتخاب نخبگان را نیز ضروری خواند و افزود: تاکنون سیستم انتخاب نخبگان کاملاً درست نبوده و لازم است که معیارهای انتخاب این افراد بررسی شود و در این بررسی‌ها عواملی مانند نخبه بودن، اخلاق و میزان این عامل نیز مورد اهتمام باشد.

ترکستانی پیرامون مهاجرت مغزها نیز تصریح کرد: نخبگان را نباید تنها از نظر اقتصادی تامین کرد بلکه باید زمینه‌های فرهنگی و معنوی در ماندگاری و به کارگیری نخبگان برای جلوگیری از مهاجرت آنها دخیل شود.

وی با تاکید بر مداخله‌ی دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه برای شناسایی نخبگان، گفت: فراخوان دادن موضوعی است که نمی‌تواند به تنهایی در جذب نخبگان واقعی جامعه موثر باشد.

«علی زینی‌وند» معاون امور اقتصادی استاندار یزد نیز در این مراسم اظهار کرد: بنیاد ملی نخبگان با هدف شناسایی، تجمیع و جهت‌دهی نخبگان ایجاد شده  و باید به عنوان اتاق فکری برای اداره صحیح کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان این که متناسب با تخصص مدیران، تمرکز روی بخش‌های مختلف بنیاد نخبگان تغییر می‌کند، گفت: تمرکز دوره‌ی گذشته مدیریت بنیاد استان روی شرکت‌های دانش‌بنیان بود و اقداماتی مناسبی در این رابطه صورت گرفت.

این مسئول با اشاره به این که سیستم اداری کشور از عدم مدیریت صحیح، فساد‌زا بودن و چالاک نبودن حوزه مدیریت رنج می‌برد، تصریح کرد: با تعییر مدیریت‌های مختلف نباید انتظار تغییر خاصی داشت، مگر آن که مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان محور اصلی برنامه مدیران مورد توجه قرار گیرد لذا بنیاد نخبگان استان نیز باید برنامه‌های راهبردی در زمینه مدیریت صحیح، به کارگیری و پرورش مدیران نخبه را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

وی با بیان این دستگاه‌های اجرایی مانند یک خانه نیازمند پایه‌های محکمی است تا به رغم هرگونه آراستگی و رنگ‌آمیزی در اثر کوچکترین ضربه‌ای فرو نریزد، افزود: با این وجود نظام اداری دستگاه‌های کشورمان با حجم غیرقابل باوری از کارمندان روبرو است که این تعداد در هیچ کشور توسعه یافته‌ای وجود ندارد.

زینی‌وند در رابطه با تحول سیستم اداری و مدیریتی به واسطه اقدامات بنیاد نخبگان نیز بیان کرد: مدیر بنیاد نخبگان به علت فراغی زمان نسبت به دیگر مدیران و در اختیار داشتن بانک اطلاعاتی از نخبگان، می‌تواند در این زمینه اقدام کرده و با بیان موارد صحیح، قاطعانه در این موارد اظهار نظر کند.

معاون استاندار در پایان سخنانش نیز با اشاره به لازمه مدیریت و اصلاح ساختاری از سوی بنیاد نخبگان، خاطرنشان کرد: باید در این زمینه تصمیمات جدی گرفته شود و در مدیریت نیروها و منابع انسانی تعادل برقرار شود.

دکتر"سید مهدی کلانتر" نیز در این مراسم با تأکید بر اینکه یکی از نقاط قوت استان یزد تعامل بین سازمانی است اظهار داشت: رعایت این مساله در هر استانی می تواند سبب پیشرفت در تمام امور شود که امیدواریم بتوانیم با دستگاه‌های اجرایی استان ارتباط خوب و نزدیک داشته باشیم.

رئیس جدید بنیاد نخبگان استان با اشاره به مهاجر پذیری بودن یزد افزود: مهاجرین استان اغلب از قشر کارگر هستند و مهاجرت‌هایی هم که از یزد صورت می‌گیرد قشر نخبگان‌اند و احتیاج زیادی داریم که از نظر فیزیکی نخبگان را به استان بازگردانیم.

وی تصریح کرد: بنیاد نخبگان می‌توانند حلقه اتصال بین دستگاه‌های اجرایی و نخبگان را در هر استانی انجام دهد که یکی از امور بسیار حساس است.

کلانتر با اشاره به اینکه در زمینه استفاده از ظرفیت‌های نخبگان در جامعه برنامه‌هایی را طرح ریزی کردیم گفت: نخبگان استان باید 10 سال آینده یزد را در نظر داشته باشند که با توجه به محدودیت‌های اقلیمی بتوانیم نقش خود را به خوبی در استان ایفا کنیم.

دکتر شاه نظری نیز در این مراسم به تشریح عملکرد سه سال و نیم خود پرداخت و ابراز کرد، موفقیت هایی که در مجموعه بنیاد استان یزد رخ داد مرهون همت و تلاش کارکنان این بنیاد و حضور موثر نخبگان و مستعدان برتر یزدی بود.

دکتر"محمدمهدی یزدی" از نخبگان یزدی و محقق دانشگاه آکسفورد نیز به نمایندگی از جامعه نخبگان استان یزد برخی دغدغه ها و مشکلات جامعه نخبگان را بیان نمود.

در پایان مراسم با اهدای لوح تقدیر از زحمات دکتر شاه نظری تجلیل و حکم مسئولیت دکتر کلانتر اعطاشد.

 


تاریخ انتشار : 1397/04/17
کد : 61
تعداد بازدید: 338

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان یزد محفوظ می باشد

                                              آدرس: یزد - بلوار دانشجو- روبروی مجتمع غدیر

                                                           تلفن: 03538262092