در جهت ایجاد بستر مالکیت فکری
انعقاد تفاهم نامه همکاری

بنیاد نخبگان استان یزد به مخترعان و فناوران مشاوره می دهد.

شرکت دانش بنیان یزدی برای اولین بار در کشور طی انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد نخبگان استان یزد، ایجاد بستر مالکیت فکری را دنبال می‌کند.

دکتر «سیدمهدی کلانتر» رئیس بنیاد نخبگان استان یزد در نشست انعقاد تفاهم‌نامه اولین مرکز مالکیت فکری کشور در یزد، اظهار کرد: اقتصاد دانش محور درحالی صرفا در سالهای گذشته مطرح بوده که امروز یک اولویت محسوب می‌شود و اکنون برای نجات کشور از بحران تاکید بر اقتصاد دانش بنیان است.

وی با اشاره به این که صیانت در ارتباط با خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها ضروری است، گفت: بیش از سه دهه مالکیت فکری در کشورهای جهان مطرح بوده اما اکنون بعد از گذشت این مدت در کشور ما مطرح است که به علت سیاست‌های بالادستی و نبودن فرهنگ آن تاکنون مطرح نبوده است.

"کلانتر" با اشاره به این که در ابتدا باید مالکیت فکری ایجاد شود، افزود: زمانی که بستر مالیت فکری فراهم شد باید آموزش و ترغیب به آن نیز مورد توجه باشد.

وی مالکیت فکری را زمینه اعتمادسازی دانشگاه و صنعت و ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین و محصول‌نگر عنوان کرد و گفت: ترس از دزدیده شدن ایده‌ها توسط پژوهشگران و دانشجویان رفع و ساماندهی صیانت از خلاقیت‌ها و ایده‌ها اتفاق می‌افتد.

"محمدرضا حسینی بغدادآبادی" رییس هیات مدیره مرکز فناوری و نوآوری یاران با بیان این که تعامل و همکاری این مجموعه با استان یزد در عرصه علم و فناوری خلاقانه بوده است، اظهار کرد: مالکیت فکری پایه اقتصاد دانش بنیان در تمام دنیاست و ارزش شرکت‌ها براساس مالکیت فکریشان است.

وی افزود: از سال پیش فعالیت‌های مطالعاتی انجام و تیمی را بر همین اساس شکل دادیم و توانستیم آموزش‌هایی را در سطح بین المللی داشته باشیم.

این مخترع فناور با بیان این که مهمترین جایگاه مالکیت فکری مربوط به اختراعات است گفت: در حالی کشورهای دنیا از مالکیت فکری سالهاست استفاده میکنند که هنوز این مقوله در کشور ما به جایگاه واقعی خود نرسیده است.

وی که متولی اولین سازمان مردم نهاد در حوزه مالکیت فکری فعال کشور است، تصریح کرد: می‌توانیم به نخبگان خدمات ارائه کنیم و در خصوص مشکلات ثبت اختراعات و فرایند دچار مشکل آن ورود کنیم.

به گفته حسینی بغدادآبادی از یک سال و نیم گذشته تا کنون، مجوز ثبت اختراعات در کشور براساس ادعای افراد (مشابه کشورهای دنیا) بررسی می شود.

در پایان این نشست تفاهم نامه ی همکاری بین بنیاد نخبگان استان و مرکز فناوری و نوآوری یاران امضا شد.

تاریخ انتشار : 1400/04/23
کد : 20300
تعداد بازدید: 107